İrfan Balıoğlu

 

İrfan Balıoğlu, 1946 yılında Erzincan, Kemaliye’de doğdu. İlkokula Kemaliye’de başladı. 1957’de İstanbul’a geldi. Ortaköy 23. İlkokulu’nu, Gazi Osman Paşa Ortaokulu’nu ve ardından Kabataş Lisesi’ni  bitirdi. 1963–1968 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra yapı mühendisliği alanında çalışmaya başladı.

 

Yapı mühendisliği konusunda Türkiye’de ilk bilgisayar programlarını yazdı. Konusundaki bilgisinin ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile programlarında da gelişmeler oldu. Zamanla yapıların üç boyutlu, nonortagonal, statik ve dinamik analizi, ikinci mertebe teorisi, plak elemanlar programlarını oluşturarak kütüphanesine ekledi. Bilgisayarın meslektaşları arasında yaygın kullanılmasının gereğine inandığı için, programlarını bir dönem İnşaat Mühendisleri Odası’nın kullanımına sundu.

 

Kendi yarattığı imkânlarla, el ile hesap döneminde yapılması neredeyse imkânsız denebilecek, genelde projesi yurtdışında yaptırılan, aynı yolda çalışan çift krenli Pendik Diesel, Gebze AEG-ETİ, Habaş fabrikalarını, Ortadoğu’nun zamanının en büyük gemi yapım fabrikası olan 80 metre açıklıklı ve 80 metre yükseklikli UM Denizcilik Tersanesi’ni projelendirdi. Ağır sanayi tesislerinden başka, Akmerkez, Mertim, İş Bankası Genel Müdürlük binaları gibi, Türkiye’nin ilk yüksek yapılarına imza attı.

 

Türkiye’nin birçok iline yaptığı yapılardan başka, Arabistan, Libya, Rusya, Azerbaycan, Ürdün ve Türkmenistan’da  birçok proje yaptı. Rusya Vergi Dairesi Projesi ile Rusya Devlet Ödülü aldı. 2001 yılında özel bir tören ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı aldı. 2008 yılında ise İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Onursal Yetkin Mühendislik ünvanına layık görüldü.

 

Geçmişten bu yana, sonradan büro açmış veya diğer müesseselere geçmiş  yüzlerce mühendis ve teknik ressam yanında yetişmiştir. Daha öğrenilecek çok şey, Ülkemize kazandırılacak  çok önemli projeler olduğuna inanmakta ve Yapı Mühendisliği’ne devam etmektedir.